THİV’den kayyum tepkisi: Tüm topluma parmak sallanıyor

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanması “Türkiye’de serbest seçimlerin bir demokrasi ilkesi olmaktan çıkarıldığı açıkça ilanı” diye niteledi. Siyasi iktidarı, seçmen iradesine dönük bu müdahaleden vazgeçmeye ve Hakkari’nin seçilmiş belediye başkanını göreve iade etmeye çağıran TİHV, yurttaş olmayı sürdürebilmek adına herkesin bu siyasi müdahaleye itiraz etmesi gerektiğini vurguladı.

TİHV, İçişleri Bakanlığı’nın Hakkari Belediye Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış’ı görevden alarak, yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’i kayyum olarak atamasına ilişkin açıklamasında, “Kabul edilemez bu kayyum ataması, uzunca bir dönemdir serbest seçimlerin bir demokrasi ilkesi olmaktan, seçme ve seçilme hakkının ise temel bir yurttaşlık hakkı olmaktan çıkarıldığının bir kez daha açıkça ilanıdır” değerlendirmesinde bulundu.

‘TÜM TOPLUMA PARMAK SALLANIYOR’

2016 yılında OHAL ilanından bu yana Türkiye’de ayrımcı, kutuplaştırıcı, seçmen ve yurttaş iradesinin gaspına dayalı, hukukun üstünlüğü ilkesine, insan hakları ve demokrasi değerlerine tümüyle aykırı bir yerel yönetim rejiminin hüküm sürdüğü belirtilen açıklamada, o tarihten bu yana kayyum atamalarının birkaç istisna dışında tümüyle Kürtlerin yoğun yaşadığı il ve ilçelerdeki belediyelerde yaşandığına dikkat çekildi. Açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Bu yerel yönetim rejimi halkın/seçmenin iradesinin gaspına dayalıdır. Çünkü bir demokrasinin ilk ve olmazsa olmaz şartı; eşit koşullarda tüm yurttaşların katılımına açık serbest seçimler olduğu kadar, bu seçimlerde tecelli eden yurttaş/seçmen iradesini tanımak ve ona saygı göstermektir. Oysa yıllardır siyasal iktidarın kayyumlar aracılığı ile yürütmekte olduğu yerel yönetim politikalarına/rejimine halk ve seçmenler iltifat etmemekte, tüm engellere ve baskılara rağmen iktidar partisinin adaylarını ısrarla tercih etmemektedir. Dolayısıyla halkın, seçmenin iradesine rağmen Hakkari Belediyesi’ne kayyum atama kararıyla seçme ve seçilme hakkı bir kez daha ağır biçimde ihlal edilmiş, birlikte yaşam iradesini güçlendirecek, yerelleşmiş ve katılımcı bir demokrasiye izin verilmeyeceği tüm topluma parmak sallanarak ilan edilmiştir.”

‘ANAYASA İHLAL EDİLMİŞTİR’

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın kayyum atama gerekçesi olarak gösterdiği dava, soruşturma ve gözaltı süreçlerinin seçilme hakkına yönelik herhangi bir kısıtlama gerektirmediğinin yerel seçim öncesi YSK tarafından da tespit edildiğine dikkat çekilerek, “Dolayısıyla, söz konusu gerekçeyle kayyum atanarak, Anayasanın 38. Maddesi’nde güvence altına alınan kesinleşmiş mahkeme kararı ile hüküm giymedikçe kimsenin suçlanamayacağı kuralı, yani masumiyet karinesinden faydalanma hakkı açıkça ihlal edilmiştir” denildi.

İKTİDAR VE YURTTAŞLARA ÇAĞRI

Açıklamada, “Sonuç olarak; demokrasinin ve serbest seçimlerin içinin bu şekilde boşaltılıp adeta bir oyun haline getirilmesi, böylelikle hukukun üstünlüğü ilkesinin, insan hakları ve demokrasi değerlerinin tümüyle ayaklar altına alınması hiçbir şekilde kabul edilemez. Siyasi iktidarı, derhal bu müdahaleden vazgeçmeye ve Hakkari’nin seçilmiş belediye başkanını göreve iade etmeye, insan hakları ve demokrasi değerlerinden yana herkesi de siyasi iktidarın bu müdahalesine itiraz etmeye davet ediyoruz: Çünkü halkın/seçmenin iradesine sahip çıkmak, barış, insan hakları ve demokrasi değerlerini korumak, yurttaş olmayı sürdürebilmek için herkesin görevidir” ifadeleri kullanıldı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x